Trh realitních služeb prochází změnami - makléři se přizpůsobují novým trendům

 

Dynamickým obdobím prochází v posledním roce český realitní trh. Výrazně roste počet prodaných nemovitostí, současně i ochota lidí investovat peníze do jejich nákupu. To klade i větší nároky na profesionály z oboru – realitní makléře a specialisty, kteří musí fungovat pružně, rychle se orientovat a operativně řešit všechny fáze realitní transakce.

Sílí tak model, kdy makléři spíše než na zaměstnanecké zázemí velkých realitních společností chtějí spoléhat sami na sebe, stávají se samostatnými podnikateli, kteří si v přímé linii s klientem budují obchodní vztah založený na přímé odpovědnosti, což je v realitním oboru vždy největší devizou!

Kromě výhody svobodného rozhodování, přináší tento trend také výhodu finanční. Část provize z obchodů makléři neodvádějí domovské realitní kanceláři, ale můžou ji investovat do vlastního rozvoje - profesního vzdělávání, zkvalitňování služeb nebo moderní prezentace jednotlivých zakázek.

Roste segment služeb realitního servisu za měsíční paušál

Zároveň s tímto trendem roste i segment služeb realitního servisu, který poskytují specializované společnosti jednotlivým makléřům za paušální měsíční poplatek bez dalších nároků na část provize z jejich obchodů.

Potvrzuje to i Petr Čajan, majitel sítě REALITY PRORADOST, která se právě specializovaným realitním servisem zabývá: "Investovali jsme do modernizace servisních nástrojů, což se nejvíce projevilo v kvalitě realitního softwaru používaného našimi makléři jako základní sofistikovaný nástroj jejich každodenní práce. Rozšířili jsme možnosti marketingu všech zakázek a k tomu jsme investovali do masívní kampaně k propagaci jména a značky. Vyplatilo se to, za poslední měsíc se zájem o naše služby několikanásobně zvýšil," uvedl Čajan.

Jeho společnost nedávno navázala i strategická partnerství, která všem makléřům přináší individuální benefity a nové příležitosti.

"Vstupem strategického investora v podobě společnosti CZECH HOME CAPITAL a.s. se otevřela možnost našim spolupracujícím makléřům nabídnout exkluzivně široké portfolio interních zakázek pronájmů i prodejů nemovitostí, protože CZECH HOME CAPITAL je významným investorem do nájemního bydlení. Před pár dny jsme díky fúzi dostali do zakázek 500 nájemních bytů. Další stovky podobných zakázek makléře PRORADOSTi čekají v nejbližší době," těší majoritního akcionáře.

Zároveň celá skupina navázala úzkou spolupráci se společností CHYTRÝ HONZA a.s.,, servisní organizací dlouhodobě zastřešující více než tisícovku finančních poradců a jejich domovských poradenských společností, které hlavně v oblasti hypotečních úvěrů zažívají meziroční nárůst obchodů o více než čtyřicet procent.

Pro makléře spolupracující se sítí REALITY PORADOST se tím otevírají i další možnosti provizní spolupráce v přidružených odvětvích realitních transakcí – možnosti tipovat klienty pro finanční produkty za výhodnou provizi nebo naopak získávat tipy realitních zakázek od finančních poradců, kteří se pohybují ve stejném odvětví, ale s jiným obchodním zájmem.

"Každopádně má pro nás vývoj posledních měsíců velký strategický efekt: budeme silnější, budeme větší a budeme mezi lídry trhu. To je příslib pro všechny naše makléře, protože jsou naší součástí a všechny potenciální výhody a synergie se týkají i jejich individuálního realitního podnikání. V silném týmu jsme silní, jistí a respektovaní, z čehož může těžit kdokoliv, kdo je jeho součástí. A tým REALITY PRORADOST určitě v poslední době velmi posílil," uzavřel většinový majitel největšího poskytovatele realitního servisu u nás.