MÍT RYCHLE POSTAVENO A UŠETŘIT
PROČ SE ZAJÍMAT O DŘEVOSTAVBY?

 

Dům, který může stát už za 4 měsíce. Nízké provozní náklady, suchá výstavba bez technologických přestávek a nejmodernější technologie. S lídrem na trhu dřevostaveb, zlínskou firmou PURLIVE jsme se podívali na největší výhody tohoto typu výstavby rodinných domů.

Za jediný rok v Česku vyroste na 3 tisíce dřevostaveb. Zatímco před dvaceti lety to byly desítky staveb, dnes dřevostavby tvoří až čtvrtinu rodinných domů, které se u nás ročně postaví? Čím to je? Podle Jiřího Ratajského, ředitele zlínské firmy PURLIVE jde o technologicky propracovanou výstavbu, která je rychlá a umí ušetřit peníze za stavbu i provoz. „Podle statistiky je průměrný český dům stavba s dispozicí 4+1, tedy 4 pokoje a kuchyně, stojí 3,4 mil. Kč, jeho obytná plocha je 91 m2. Přesně pro takové typy domů je dřevostavba naprosto ideální, ať už jako vlastní projekt nebo jako modulární výstavba,“ přibližuje nejtypičtější použití dřevostaveb Jiří Ratajský.

Není dřevostavba jako dřevostavba

Pokud přemýšlíte o dřevostavbě, zvažte pečlivě, jaký typ konstrukce budete chtít využít. Zásadním parametrem by měly být tepelně izolační vlastnosti, které daný výrobce nabízí. Izolační vrstvu u dřevostaveb zajišťuje minerální vata, expandovaný polystyren, extrudovaný polystyren nebo vlastní materiály, mezi které patří také polyuretanová pěna PURLIVE. Její největší výhodou je, že i při poloviční tloušťce dokáže zachovat stejné tepelně izolační vlastnosti jako ostatní materiály. Díky tomu získáte více prostoru uvnitř domu, snížíte náklady na metr čtvereční a ušetříte za energie.

Právě pro výběr správné technologie, dispozice nebo stavebních technologií je dobré pozvat hned na začátku odborníky, kteří vám se stavbou dřevostavby poradí a ušetří vám čas i zbytečně náklady při projektování i samotné realizaci.

„Pro nás v PURLIVE je hlavním cílem celého snažení dokonalé bydlení. Všechny technologie, postupy i principy se snažíme přizpůsobit právě tomu, aby se vám dobře bydlelo. Na výběr proto máme z typových domů, které si můžete poskládat podle vlastních představ,“ říká Jiří Ratajský. „Pokud ale máte vlastní představy o bydlení, máme tu architekty a projektanty, kteří naše materiály perfektně znají a pomohou vám navrhnout takové bydlení, ve kterém budete opravdu šťastní.“

Obecně se dá říci, že při výběru správného dodavatele dřevostavby je potřeba hlídat nejen typ konstrukce, ale také fakt, jestli má vlastní výrobní závod a dokáže tak flexibilně reagovat. Pohlídejte si také, jestli jsou dřevostavby, materiály a technologie správně certifikovány podle Dokumentu národní Kvality (DNK). Čeští výrobci dřevostaveb se také sdružují v Asociaci dodavatelů montovaných domů (ADMD), která je vystavuje dalším kontrolám ohledně výroby i montáže.

Dům hotový za pár měsíců

Velkou výhodou dřevostaveb je takzvaná suchá výstavba. Díky tomu, že se panely pro dřevostavby vyrábí ve výrobních závodech, na místo se zaváží už připravené a montují se pomocí jeřábů, vyhnete se nutnosti uzrávání stavební chemie.

U staveb na klíč můžete mít dům hotový do 4 měsíců. U složitějších staveb nebo architektonických projektů se doba výstavby prodlužuje, ale přesto se jedná o nejrychlejší způsob, jak si v současné době postavit vlastní bydlení. Bez ohledu na počasí a bez nutnosti hlídat technologické postupy materiálů jako je tomu u běžné výstavby.

Je dřevostavba levnější?

Někteří výrobci umožňují převzetí stavby v různých fázích dokončení, čímž se snižují náklady na stavbu – stavba na klíč, hrubá stavba nebo stavba se střechou, okny a dveřmi, kterou si zákazník dokončuje sám.

Dřevostavby jsou však skvělé také pro svou modularitu. „Modulární systém nabízí zákazníkům možnost rostoucího bydlení. Dá se začít s jedním modulem a postupně, jak bude například růst rodina, rozšiřovat dům o další moduly. V tomto ohledu se dá hovořit o jiném ekonomickém konceptu, kde prvotní investice do bydlení nemusí dosahovat takové výše. Dřevostavby obecně v porovnání mezi různými stavebními systémy nabízí konečným uživatelům spoustu výhod. Abychom těchto výhod vždy dosáhli, je potřeba dřevostavbě rozumět a vědět jakým způsobem ji užívat. Dřevostavba a její užitná hodnota je přímo úměrná kvalitě stavebního systému a jejímu provedení. Není tedy možné očekávat výrazné úspory. Spíše bych řekl, že za velmi podobných investičních podmínek lze očekávat vyšší užitnou hodnotu. Což jistě svoje opodstatnění má,“ zamýšlí se nad cenou dřevostaveb Jiří Ratajský z PURLIVE.

Dřevostavby jsou trendem i v realitní praxi!

Z hlediska realitního obchodu jsou dřevostavby v současné době velmi dobře prodejným artiklem, což potvrzuje i Anna Plagová, realitní makléřka ze společnosti REALITY PRORADOST: „Určitě registruji v poslední době zvýšený zájem klientů o dřevostavby. Je to trend dnešní doby a zájemci vědí, že v tomto typu stavby  můžou najít útulný domov se všemi vymoženostmi a moderními technologiemi. Je to velmi dobře prodejný typ nemovitosti, mí klienti mají s dřevostavbami pozitivní zkušenosti,“ uvedla Anna Plagová.

 

zdroj:    webové stránky společnosti PURLIVE

              redakce magazínu REALITY PRORADOST